Automatycznie regulowane dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (APAP)

Automatycznie regulowane dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (APAP) jest alternatywą dla standardowego aparatu CPAP w przypadku wielu pacjentów z bezdechem sennym. W przeciwieństwie do CPAP, który opiera się na stałym ciśnieniu, które nigdy nie ulega zmianie, urządzenie APAP wykorzystuje zaawansowane algorytmy do dostosowania ciśnienia do potrzeb oddychania przez całą noc.

APAP to dobry wybór dla wielu osób z obturacyjnym bezdechem sennym, zwłaszcza tych, które mają problemy z dostosowaniem się lub tolerowaniem ciągłego strumienia powietrza, np. gdy jesteś zmęczony, znużony lub masz klaustrofobię. Jest on również pomocny w przypadku nocnych zmian w zapotrzebowaniu na ciśnienie powietrza, np. z powodu przewlekłych alergii lub niedrożności nosa.

Jesteś osobą aktywną, która często się przewraca, zmienia pozycje podczas snu i potrzeby w zakresie przepływu powietrza. Twój aparat APAP będzie to automatycznie uwzględniał, zapewniając większy przepływ powietrza, gdy jesteś aktywny lub się poruszasz, a mniejszy, gdy odpoczywasz, dzięki czemu Twój bezdech będzie mniej dotkliwy.

Zmiany pozycji ciała (zwłaszcza podczas snu REM) mogą zwiększyć liczbę bezdechów, więc Twój APAP automatycznie dostosuje się do tych bezdechów, podnosząc ciśnienie, gdy leżysz na plecach i obniżając je, gdy leżysz na boku. Może to być szczególnie skuteczny sposób leczenia centralnego bezdechu sennego, który jest spowodowany tym, że mózg odmawia oddychania.

Alergie i zatkany nos powodują obrzęk i stan zapalny w górnych drogach oddechowych, co może pogorszyć Twój bezdech. APAP automatycznie zwiększy ciśnienie, gdy cierpisz z powodu alergii i zatkania nosa, aby utrzymać drogi oddechowe otwarte, co pozwoli Ci łatwiej oddychać podczas snu.

Podczas bezdechu tkanka w gardle może się zapadać i blokować drogi oddechowe, co powoduje spadek poziomu tlenu i może przyczynić się do niewydolności serca. APAP wykryje to i zwiększy ciśnienie, aby zapobiec zapadnięciu się dróg oddechowych, co może spowodować wysokie wycieki i pobudzenia, które mogą Cię obudzić i uniemożliwić Ci uzyskanie pełnego snu w nocy.

APAP jest również przydatny w leczeniu bezdechów, które są związane z przyjmowaniem alkoholu. Jeśli pijesz alkohol przed snem, APAP wykryje to i odpowiednio dostosuje ciśnienie, aby uniknąć bezdechów, które są spowodowane spożyciem alkoholu.

Jeśli masz łagodny lub umiarkowany obturacyjny bezdech senny, możesz zacząć od APAP i przejść na aparat CPAP w miarę postępu leczenia. Jeśli jednak masz ciężki obturacyjny bezdech senny lub inne komplikacje, prawdopodobnie będziesz musiał przejść badanie miareczkowania w ośrodku, zanim będziesz mógł używać aparatu APAP.

Badanie miareczkowania dostarczy lekarzowi informacji potrzebnych do ustawienia optymalnego stałego ciśnienia w aparacie CPAP, który można następnie wykorzystać do leczenia bezdechu sennego. Procedura ta jest zwykle wykonywana po zakończeniu domowego testu na bezdech senny z szerokim zakresem ustawień ciśnienia przez cztery do sześciu tygodni.

Podobne tematy

Dodaj komentarz